Jak pomnożyć pieniądze na lokacie? Co wybrać?

D.Drzyzga - .

Jeśli posiadasz oszczędności to zawsze możesz je pomnożyć. Istnieje wiele sposobów na pomnażanie pieniędzy. Najbezpieczniejszym z nich są lokaty bankowe. Na lokatach można zarobić w bezpieczny sposób, warto jednak przed wybraniem danej oferty banku, dokonać analizy wad i zalet konkretnych ofert.

lokaty

Najważniejszą rzeczą przy doborze odpowiedniej dla siebie lokaty jest jej oprocentowanie. Im większe oprocentowanie na lokacie, tym dla nas lepiej, ponieważ wiąże się to z większym zyskiem. Depozyty można porównywać na podstawie oprocentowania w skali roku. Należy mieć to na uwadze, gdyż niektóre banki prowadzą depozyty kwartalne, miesięczne itp. Większość ofert na lokaty w polskich bankach ma stałe oprocentowanie, więc nie trzeba się martwić o jego spadek w czasie roku, w którym pieniądze spoczywają na lokacie. Kolejnym ważnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę przy wybieraniu lokaty to długość jej trwania. Najbardziej opłacają się lokaty długoterminowe – roczne. Jeśli jednak jest się osobą, która potrafi i ma chęci aktywnie obracać swoimi oszczędnościami, to korzystniej jest wtedy wybierać lokaty krótkoterminowe i „polować” na lokaty z okazyjnym oprocentowaniem w danym okresie. Krótsze lokaty też wiążą się z mniejszym ryzykiem straty odsetek, bo przy zerwaniu tych długoterminowych traci się wszystkie odsetki.

Ostatnią rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę przy wybieraniu oferty bankowej jest rodzaj lokaty. Do tych najpopularniejszych i najczęściej wybieranych przez Polaków należą lokaty ze stałym oprocentowaniem. Przy takich lokatach, już w momencie podpisywania umowy z bankiem, wiemy jakiego zysku możemy spodziewać się po upływie czasu depozytowego. Jednak istnieją także inne lokaty, np. tzw. lokaty ze zmiennym oprocentowaniem. Takie oprocentowanie zmienia się co kwartał zgodnie z wartością stopy rynkowej WIBOR lub WIBID. Ponadto banki mają też w swojej ofercie lokaty progresywne, czyli takie, w których oprocentowanie wzrasta co miesiąc. Pod koniec trwania lokaty takie oprocentowanie może przekroczyć nawet 10%. Tutaj jednakże należy zwrócić uwagę na to, że w pierwszych miesiącach umieszczone na lokacie środki będą wzrastać tylko o około 1 lub 2 % w skali roku i często zyski po takiej lokacie są niższe niż przy lokacie z oprocentowaniem stałym.

Mniej znane są tak zwane polisolokaty. Są to depozyty w formie ubezpieczenia na życie. Przy nich unikniemy opłaty 19% podatku od zysków kapitałowych, jak to jest przy innych depozytach. Na takiej lokacie zarabiając np. 4,9% w skali roku, zarobi się w efekcie zauważalnie więcej niż 4,9% na lokacie z oprocentowaniem stałym.

Trudno jest stwierdzić, który z wymienionych rodzajów lokat jest najkorzystniejszy, gdyż trzeba tutaj brać pod uwagę aktualne oferty banków oraz indywidualne możliwości i potrzeby osoby zakładającej lokatę.