Jak działają krajowe przelewy Elixir, Express Elixir i Sorbnet?

Marek Brocki - .

Krajowe przelewy Elixir, Express Elixir i Sorbnet. Dowiedz się wszystkiego o przelewach bankowych oraz o tym, jak działają i jak bezpiecznie robić przelewy przez Internet.

przelewy krajowe Elixir, Express Elixir i Sorbnet

Przelewy bankowe bardzo często wykorzystujemy w naszym życiu codziennym i służą nam one do regulowania rachunków, dokonywania płatności za zakupy internetowe czy przesyłania pieniędzy znajomym i rodzinie. Bardzo często jednak nasza wiedza kończy się na podstawowych informacjach i nie wiemy kompleksowo, czym są przelewy, jak działają, a także, na jakiej zasadzie funkcjonują. Przedstawiamy zatem wszystkie najważniejsze informacje o przelewach bankowych, aby móc z nich korzystać świadomie i efektywnie.

Przelewy Elixir

Podstawowym typem przelewów bankowych w Polsce są przelewy Elixir. Ich nazwa bierze się od międzybankowego systemu rozliczeniowego, który zajmuje się przekazywaniem pieniędzy z banku A, do banku B. Elixir jest zatem centralnym systemem, przy pomocy którego wykonuje się przelewy bankowe. Są one darmowe, szeroko dostępne i najpopularniejsze na rynku. Obecnie praktycznie każdy bank daje możliwość wykonywania nielimitowanej ilości darmowych przelewów Elixir i to właśnie przy pomocy tego typu przelewów dokonujemy najczęściej przekazu środków. Przelewy Elixir obsługują przelewy do kwoty 1 mln złotych.

Zasada działania podstawowych przelewów Elixir jest bardzo prosta. Możemy taki przelew zlecić samodzielnie w placówce bankowej, wydając dyspozycję samemu lub w bankowości elektronicznej czy przez aplikację mobilną banku. Po zleceniu przelewu z naszego konta bankowego pobierane są pieniądze, a następnie oczekują na wyjście z banku i trafienie do systemu Elixir. Każdy bank posiada dwie – trzy sesje wychodzące przelewów, a także dwie – trzy przychodzące. Najczęściej są one zlokalizowane na przestrzeni całego dnia, aby wysyłanie i odbieranie przelewów było płynne. W takim też celu każdy bank posiada sesje przychodzące i wychodzące o różnych godzinach.

Przelew zatem jaki wysłaliśmy z naszego konta, wyjdzie z naszego banku o godzinie najbliższej sesji wychodzącej. Jeśli przelew wysłaliśmy o 8.00, a bank posiada sesje wychodzące o 10:00, 14:00 i 18:00 nasz przelew z banku wyjdzie realnie o godz. 10:00. Pieniądze, które zatem wysłaliśmy z naszego konta do chwili najbliższej sesji wychodzącej, będą przygotowane przez bank i oczekujące do wysłania w większej puli wraz z przelewami innych osób.

Porada: Przydatną poradą, o której warto wiedzieć, jeśli korzystamy z przelewów, jest możliwość wstrzymania i anulowania przelewu. Jeśli zlecimy przelew, a następnie zorientujemy się np. iż podaliśmy nieprawidłowy numer konta lub padliśmy ofiarą oszustwa, do momentu fizycznego wysłania pieniędzy z banku do systemu Elixir – czyli do momentu nastąpienia sesji wychodzącej, możemy takie pieniądze wstrzymać i wrócić na nasze konto. Niektóre banki dają możliwość anulowania przelewu samodzielnie w bankowości elektronicznej, a niektóre będą wymagały osobistego stawienia się w oddziale banku czy poinformowania pracownika w inny sposób o takim zamiarze np. telefonicznie.

Gdy pieniądze z naszego banku trafią do systemu Elixir, analogicznie są one przekazywane do banku odbiorcy przy najbliższej jego sesji przychodzącej. Mogą być one zaksięgowane na koncie odbiorcy automatycznie o danej godzinie sesji przychodzącej lub zostaną zaksięgowane w ciągu najbliższych kilkudziesięciu minut — zależy to od wewnętrznego systemu bankowego.

Przelewy Express Elixir

Express Elixir to drugi typ przelewów, z którego możemy skorzystać. Są to przelewy ekspresowe wykonywane natychmiastowo przy pomocy tego samego systemu Elixir. Różnią się one od podstawowych przelewów bankowych, gdyż docierają na konto odbiorcy w ciągu kilku minut. Są one najczęściej płatne, ale w kwocie kilku złotych możemy wysłać przelew natychmiastowy.

Proces wysyłania środków przy pomocy sposobu Express Elixir polega na wysłaniu przelewu z naszego konta, który jest następnie na żądanie i bez oczekiwania przekazywany w czasie rzeczywistym do głównego centralnego systemu Elixir i trafia na konto odbiorcy. Jest to bardzo dobry sposób na wysyłanie szybkich przelewów, jeśli zależy nam na czasie i chcemy, aby odbiorca otrzymał ośrodki praktycznie od ręki.

Aby jednak skorzystać z ekspresowego przelewu Express Elixir, bank, w którym mamy konto oraz bank odbiorcy muszą być uczestnikami takiego systemu. W praktyce większość banków uczestniczy w systemie Elixir i umożliwia przekazywanie ekspresowo środków 24h/7. Warto jednak podczas zakładania konta lub od pracownika banku dowiedzieć się, czy dany bank umożliwia wysyłanie tego typu przelewów.

Przelewy Sorbnet

Sorbnet (System Obsługi Rachunków Banków w Narodowym Banku Polskim) to trzeci rodzaj przelewów bankowych dostępnych w Polsce. Jest to system rozliczeniowy prowadzony przez Narodowy Bank Polski. Służy on do szybkiego wysyłania przelewów wysokokwotowych np. powyżej miliona złotych, które nie są obsługiwane w systemie Elixir. Przelewy Sorbnet wykonywane są w dni robocze do godz. 15:00. Jeśli zlecimy wysłanie przelewu, gdy system będzie aktywny, najczęściej dotrze on do odbiorcy w ciągu jednej godziny. System ten ma służyć do wykonywania transakcji opiewających na duże sumy. Przy jego pomocy możemy wysyłać:

  • ważne przelewy,
  • przelewy za kupno nieruchomości,
  • przelewy biznesowe,
  • przekazy do ważnych instytucji.

Sam system Sorbnet jest zapewnieniem odpowiedniej jakości przelewów wysokokwotowych. Mogą być one opcjonalnie weryfikowane, a ich obsługa przez Narodowy Bank Polski ma zapewniać gwarancję państwa. Same przelewy tego typu, mogą w zależności od banku kosztować od kilku do kilkunastu złotych. Z przelewów Sorbnet, warto korzystać, gdy przesyłamy ponadnormatywne – bardzo duże sumy pieniędzy. Gwarantem takiej transakcji jest bank państwa polskiego, a więc czuwa nad nim jedna z najbardziej wiarygodnych instytucji, jaka istnieje.

Przydatne porady o przelewach

Gdy chcemy wysłać przelew internetowy, przede wszystkim powinniśmy korzystać jedynie z zaufanych urządzeń np. naszych własnych prywatnych. Nie powinniśmy nigdy robić tego na urządzeniach publicznych np. w kafejkach internetowych czy bibliotekach, a nawet na urządzeniach znajomych, gdyż nigdy nie mamy pewności czy urządzenia te są odpowiednio chronione i nie ma na nich wirusów. Nigdy nie powinniśmy również nikomu udostępniać w naszych danych do logowania, a także zawsze wysyłając przelew internetowy, powinniśmy sprawdzić, czy strona banku posiada zieloną kłódkę obok adresu, czyli aktywny certyfikat SSL.

Wysyłając przelew bankowy, powinniśmy zawsze również dokładnie sprawdzić numer konta, na jaki przekazujemy środki. Jest to główny element przelewu, a sam przelew zostanie wykonany nawet, wtedy kiedy podamy nieprawidłowe dane odbiorcy, jego adres czy tytuł wpłaty. Po zleceniu dyspozycji przelewu w banku powinniśmy sprawdzić przy doradcy klienta numer konta, jaki widnieje na potwierdzeniu, które otrzymamy. Kasjerzy również są ludźmi i mogą się pomylić, wysyłając nasz przelew.

Numer konta powinniśmy również sprawdzić w podsumowaniu transakcji, gdy wykonujemy ją w bankowości elektronicznej, gdyż mogliśmy źle przepisać lub skopiować numer odbiorcy. Niektóre wirusy komputerowe potrafią również zmieniać kopiowaną treść numeru konta bankowego na inny, o czym wiele osób dowiaduję się dopiero po wysłaniu przelewu.

Przydatną poradą jest również korzystanie z kalkulatora sesji Elixir. W internecie działa wiele stron, na których możemy podać nasz bank jako bank nadawcy przelewu, a także bank odbiorcy. Kalkulatory te łatwo policzą, o której godzinie przelew powinien dojść i zostać zaksięgowany na koncie odbiorcy. Zaspokoi to z pewnością naszą ciekawość, a także umożliwi podanie konkretnej godziny odbiorcy, który będzie czekał np. na zaliczkę lub płatność za sprzedaż produktu.

Przelewy bankowe są wbrew pozorom skomplikowanym procesem. Jeśli będziemy mieli jakiekolwiek wątpliwości czy obawy, powinniśmy udać się do placówki bankowej i zapytać o nie doradcę. Możemy również zrobić to telefonicznie na infolinii banku lub poprzez chat. Obecnie banki chcą świadczyć jakościowe usługi i oferują szeroki dostęp do placówek bankowych, a także możliwość łatwego kontaktu i uzyskania porady.