Gdzie dostaniesz najtańszy kredyt hipoteczny?

Tutaj dostaniesz najtańszy kredyt hipoteczny! Porównaj najtańsze kredyty hipoteczne z ofert z 24 banków: umów się na spotkanie. Niska rata kredytu hipotecznego to lekka spłata każdego miesiąca. Skorzystaj z pomocy doradców i porównaj ponad 20 ofert kredytów mieszkaniowych!

Dzięki temu z pewnością wybierzesz najtańszy kredyt hipoteczny, który będzie idealnie dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości. Korzystając z bezpłatnych usług doradcy szybko i bez problemu załatwisz wszystkie niezbędne formalności potrzebne do uzyskania najlepszego kredytu mieszkaniowego.

Najtańszy kredyt hipoteczny – najlepszy kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem. O co w tym chodzi?

Posiadanie kredytu hipotecznego to w Polsce sprawa poniekąd oczywista. Lubimy mieć „swoje własne” cztery kąty i w ogóle nie blokuje nas to, że żeby kupić mieszkanie musimy zwykle zadłużyć się na wiele, wiele lat. To pewien stereotyp: własne mieszkanie kojarzone jest z dorosłością, samodzielnością i rozsądkiem. Rynek najmu jest u nas słabo rozwinięty, a ponad 80% dorosłym Polaków ma własne mieszkanie. Właśnie, nie do końca – większość z nich kupiona jest na kredyt i trzeba je będzie spłacać przez wiele, wiele lat.

Kredyt hipoteczny – czy naprawdę wszystko zrozumiałeś?

Przez media co jakiś czas przewijają się informacje o kolejnym bankructwie i ruinie nieszczęśnika, który zaciągnął kredyt frankowy. Frankowicze i ich zadłużenie to już odrębna grupa Polaków tych, którzy zadłużyli się, a w tej chwili nadal spłacają kosmiczne kredyty hipoteczne we frankach, często oddając więcej, niż warte jest mieszkanie.

Od kilku lat zadłużenie w walucie innej niż ta, w której zarabiamy, jest po prostu niemożliwe, co zdecydowanie uśpiło czujność tych wszystkich, którzy zadłużyli się w złotówkach i liczyli na spokojny sen. Tylko ten niekoniecznie jest im dany.

Z czego składa się rata kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny w PLN wydaje się rozsądnym pomysłem, a przynajmniej tak było jeszcze jesienią zeszłego roku. Banki oferowały atrakcyjne oprocentowanie i wydawało się, że to naprawdę najtańszy kredyt hipoteczny na rynku. Ochoczo biegliśmy do banku i zadłużaliśmy się na potęgę, zwłaszcza że złotówka na nieoprocentowanych kontach oszczędnościowych i lokatach, po prostu się marnowała. Tylko nie każdy z nas zrozumiał, co tak naprawdę składa się na ratę kredytu hipotecznego. To trzy elementy: pożyczony kapitał, marża, czyli zysk banku i WIBOR. Tu właśnie zaczęły się schody.

O co chodzi z WIBOR?

Warsaw Interbank Offered Rate określa wysokość oprocentowania transakcji na rynku międzybankowym. Prościej to wysokość oprocentowanie, na jaką banki komercyjne pożyczają sobie pieniądze pomiędzy sobą.

Nie ma siły, w przypadku każdego kredytu o zmiennej stopie procentowej, płacisz tyle, ile wynosi WIBOR. Oczywiście bank nie robi ci codziennie korekty raty kredytu hipotecznego, a raz na trzy miesiące lub raz na pół roku. W twojej umowie określone jest to skrótem 3M lub 6M. Każda zmiana stóp procentowych oznacza, że zmienia się rata twojego kredytu: gdy stopy rosną, rośnie WIBOR, a więc i twoje stopy procentowe.

Nowa oferta bankowa – kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem

Od połowy 2021 roku banki w Polsce mają w ofercie kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem. Tylko to trochę fikcja, bo oprocentowanie kredytu hipotecznego jest zupełnie niezależne od stopy WIBOR, ale tylko przez pięć lat, a maksymalnie siedem.

W innych krajach europejskich standardem są kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu przez cały okres kredytowanie – u nas niestety nie. Być może wynika to z faktu, że zainteresowanie tymi kredytami hipotecznymi jest bardzo słabe. Cóż, nie ma się co dziwić: stopy kredytowe rosną od niedawna, za to w błyskawicznym tempie, w dodatku jeszcze późną jesienią ubiegłego roku, prezes banku centralnego zapewniał nas, że stopy nie drgną w najbliższym czasie. Teraz zapewne zainteresowanie wzrośnie, choć wielu kredytobiorców śmiało zapewne powie: a cóż to za stałość, jeśli ma trwać pięć lat, a kredyt hipoteczny bierzemy na dwadzieścia lat?

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem to kłopot dla banku

Kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu na „stałe”, czyli na cały okres kredytowania? Jasne, że to możliwe, bo w innych krajach to oczywista oczywistość. U nas nie, bo banki lubią, by aktywa bilansowały się z pasywami. Ot, proste, po obu stronach winien i ma, czyli powinno być tyle samo. Jasne, banki mają pieniądze, nasze pieniądze, na krótkoterminowych depozytach, w lokatach, na kontach osobistych i oszczędnościowych, ale w każdej chwili możemy wycofać te pieniądze, a wtedy pasywa nie zgodzą się z aktywami.

Proste rozwiązanie to zabezpieczenie kredytów papierami zastawnymi, czyli obligacjami zabezpieczonymi kredytami hipotecznymi. Tylko to dodatkowa praca dla banków i w dodatku, po co bankowcy mieliby ją wykonywać, jeśli nadal trzymamy nasze pieniądze na nieoprocentowanych rachunkach, a kredyty hipoteczne brać musimy, gdyż pieniędzy na zakup mieszkania nie mamy. Za mało w Polsce zarabiamy, żeby odłożyć 300 – 500 tys. zł i kupić mieszkanie za gotówkę.

Czy można przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Warunki kredytów hipotecznych są w głównej mierze uzależnione od bieżących warunków panujących w gospodarce narodowej. Co to oznacza w praktyce? Zobowiązanie, które posiadasz, być może było atrakcyjne w chwili jego zaciągnięcia, ale obecnie może plasować się na dalszych pozycjach w rankingu najlepszych kredytów hipotecznych. Czy w takiej sytuacji mamy możliwość przeniesienia długu do innego banku, który oferuje lepszy kredyt hipoteczny?

Nie ulega wątpliwości, że starając się o kredyt hipoteczny, poświęcamy wiele czasu, by znaleźć ten najlepszy. Często zdarza się jednak i tak, że po pewnym czasie warunki rynkowe znacząco się zmieniają. Nasze zobowiązanie nie jest już atrakcyjne, a konkurencja może zaoferować nam kredyt hipoteczny na lepszych zasadach.

Jeśli chcesz obniżyć ratę swojego kredytu hipotecznego, to warto poważnie zastanowić się nad jego przeniesieniem do innego banku. Jest to możliwe praktycznie zawsze, ale warto wiedzieć o pewnych ważnych kwestiach, które należy wcześniej przeanalizować, by sprawdzić, czy cała procedura będzie dla nas opłacalna.

Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku – na jakiej zasadzie działa to rozwiązanie?

Przeniesienie hipoteki do innego banku to nic innego jak zamknięcie zobowiązania w jednym banku i otwarciu w nowym. Tak naprawdę staramy się tutaj o kredyt refinansowany w innej instytucji finansowej, by spłacić dotychczasowe zobowiązanie. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że w takiej sytuacji możemy jedynie zyskać. Należy jednak dokładnie przeanalizować wszystkie koszty związane z tą operacją. Bo choć inny bank może oferować kredyt hipoteczny na naprawdę dobrych warunkach, to musimy mieć świadomość, że podczas jego przenoszenia czeka nas wiele dodatkowych opłat, które mogą to diametralnie zmienić.

Przeniesienie kredytu hipotecznego – czy to się opłaca?

Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki prowadzące do zmiany banku, koniecznie należy ocenić czy przeniesienie kredytu będzie dla nas opłacalne. Jak już zostało wspomniane w ciągu kilku lat, warunki spłaty mogą się znacząco zmienić. Propozycje konkurencyjnych banków mogą być dla nas korzystniejsze. A wpływać może na to głównie wysokość prowizji i marży. Te dwa czynniki sprawiają, że ogólne koszty kredytu hipotecznego mogą być niższe, ale z drugiej strony pojawiają się koszty związane z przeniesieniem zadłużenia.

Na owych opłatach niestety się nie kończy. Starając się o kredyt refinansowy w innym banku, kolejny raz musimy przejść standardową procedurę. Co to oznacza? Kredytodawca zweryfikuje naszą aktualną zdolność kredytową i historię kredytową. Zatem jeśli w międzyczasie nie spłacaliśmy swoich zobowiązań na czas i zostało to wpisane do BIK-u, to nasze szanse na otrzymanie takiej pomocy maleją do zera.

Ile mogą wynieść nas całkowite koszty nowego kredytu hipotecznego?

Analizując przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku, kluczową kwestią są całkowite koszty operacji. Refinansowanie ma tylko wtedy sens, kiedy spłacamy droższy kredyt z funduszy uzyskanych w ramach tańszego zobowiązania. Szczególnie należy zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania i marży. Jeśli są one niższe, to z pewnością zaoszczędzimy na nowych ratach. W konsekwencji zmniejszymy koszty całkowite kredytowania.

Jednakże cała operacja może wiązać się szeregiem innych dodatkowych kosztów. A te czekają na nas już w banku, w którym spłacaliśmy zobowiązanie – mowa tu zazwyczaj o jednorazowych opłatach podczas przenoszenia kredytu hipotecznego. Te możemy napotkać również w nowym banku. Dlatego też analizując na swoim przykładzie przenoszenie i koszty całkowite kredytu, warto odpowiedzieć na kilka ważnych pytań:

  • Czy w banku, w którym obecnie posiadamy kredyt hipoteczny, zostanie od nas pobrana opłata za jego wcześniejszą spłatę? Jeśli tak – to w jakiej wysokości?
  • Czy nowy bank pobierze od nas prowizję za udzielenie kredytu hipotecznego? Jeśli tak – to ile będzie ona wynosiła?
  • Jakie są opłaty związane z zabezpieczeniem nowego zobowiązania?
  • Czy podczas przeniesienia kredytu hipotecznego będziemy musieli zmienić hipotekę w księdze wieczystej nieruchomości, ile będzie nas to kosztowało?

Znając już odpowiedzi na te pytania i wykonując całkowitą kalkulację kosztów przeniesienia kredytu hipotecznego do innego banku, będziemy w stanie określić, czy taka operacja będzie dla nas korzystna.

Jak wygląda cała procedura przeniesienia kredytu hipotecznego do innego banku?

Upewniając się wcześniej za pomocą wszelkich dostępnych sposobów, że przeniesienie kredytu hipotecznego jest dla nas opłacalne, można podjąć działania. Od czego zacząć?

Pierwszą czynnością, od której należy zacząć, to złożenie wniosku o kredyt refinansowany w wybranym przez nas wcześniej banku. Na jego podstawie pracownicy sprawdzą naszą zdolność kredytową, historię w BIK-u oraz wyliczą nową ratę kredytu hipotecznego.

Jeśli jest ona niższa od dotychczasowej raty kredytu hipotecznego, to potwierdzi jedynie nasze przekonanie, że warto skorzystać z takiej opcji. Chcąc ją jeszcze bardziej obniżyć, możemy poprosić o wydłużenie okresu spłaty zobowiązania. W momencie zawarcia umowy o kredyt, nowy bank spłaci nasze zadłużenie w dotychczasowej instytucji, gdzie posiadaliśmy kredyt hipoteczny. Na tym jednak nie koniec.

Następnym etapem, jest wykreślenie wpisu hipoteki z księgi wieczystej. Po wykonaniu tej czynności nowy bank domagać się będzie ustanowienia nowego zabezpieczenia, a będzie to wpis hipoteki na jego rzecz. Dopiero teraz będziemy mogli otrzymać nowy harmonogram spłaty kredytu refinansowego. I w taki właśnie sposób definitywnie zakończy się cała procedura związania z przeniesieniem kredytu hipotecznego do nowego banku.

Czy warto przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

W czasach, kiedy liczy się dosłownie każda złotówka, warto brać pod uwagę wszelkie rozwiązania, które pomogłoby nam zaoszczędzić pieniądze. Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku jak najbardziej zalicza się do tego toku rozumowania. W końcu comiesięczne raty w tego rodzaju zobowiązaniach finansowych należą do jednych z najwyższych. Najmniejsze podwyżki mogą znacząco wpływać na nasz budżet domowy. Dlatego jak najbardziej należy rozważyć taką opcję. Oczywiście ma ona sens, kiedy nowy bank oferuje nam kredyt hipoteczny na lepszych warunkach.

Nie zapominajmy o dodatkowych opłatach, które mają tu niemałe znaczenie – zarówno w starym, jak i w nowym banku. Podstawą do sprawdzenia, czy będzie to dla nas opłacalna procedura, jest szczegółowa analiza naszej obecnej sytuacji finansowej. Gdy ostateczne wyniki wskażą jasno, iż przeniesienie hipoteki do innego banku pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze, nie pozostaje nam nic innego, jak zapoczątkowanie całego procesu.

Gdzie dostaniesz najtańszy kredyt hipoteczny?

Na naszym rynku jest ich około 25 i często mają dość różne oprocentowanie i wymagania w zależności od banku. Warto więc wiedzieć, że najlepsze kredyty hipoteczne otrzymasz nawet w jeden dzień i to z niską ratą miesięczną! Zastanawiając się zatem nad przeniesieniem kredytu hipotecznego do innego banku, należy najpierw sprawdzić aktualne oferty kredytów hipotecznych. Można to zrobić w powyższym rankingu, gdyż to najszybszy sposób, żeby znaleźć na najtańszy kredyt hipoteczny i wziąć go szybko i korzystnie i korzystać z życia.

Atutami oferty kredytów hipotecznych w serwisie Get-Money.pl są nie tylko dostępne wysokie kwoty, finansowanie do 90% wartości nieruchomości, precyzyjne wyliczenie zdolności kredytowej, ale również bezpłatna pomoc wykwalifikowanego eksperta. Wśród propozycji kredytów hipotecznych znajdziesz informacje, które pomogą ci wybrać najkorzystniejszą ofertę.