Fundacja Fortis i Habitat for Humanity Poland dla TPD

Dzięki współpracy Fortis Foundation Polska z Habitat for Humanity Poland krakowskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci może już zapraszać swoich podopiecznych do odnowionej świetlicy przy Augustiańskiej.

Ośrodek Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (TPD) na krakowskim Kazimierzu pomaga dzieciom z trudnych środowisk od kilkunastu lat; codziennie znajduje tu opiekę ponad 20 dzieci.

– Pomagamy dzieciom w odrabianiu lekcji; organizujemy im wyjazdy wakacyjne, wyjścia do teatru i kina. Staramy się zaproponować im możliwie atrakcyjną alternatywę spędzenia wolnego czasu – mówi Renata Kloryga ze świetlicy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy ul. Augustiańskiej.

Lokal przy Augustiańskiej jest niewielki; ma trzy małe pomieszczenia i antresolę, gdzie mieści się pracownia komputerowa.

– Dbamy o to, aby w świetlicy było czysto i przyjemnie, ale własnymi siłami nie jesteśmy niestety w stanie wykonać poważniejszych remontów, które już teraz były niezbędne – dodaje Renata Kloryga.

Remont polegał na usunięciu starych pieców kaflowych i zamontowaniu nowych grzejników, zainstalowaniu nowego oświetlenia, odświeżeniu ścian, wymianie starych wykładzin i paneli podłogowych. Za organizację wszystkich prac odpowiedzialne było Habitat for Humanity Polska; wsparcia finansowego udzieliła Fortis Foundation Polska, która jednocześnie zaangażowała do prac remontowych pracowników Fortis Banku. Nad całością czuwał fachowiec – zawodowy budowlaniec. Ale w prace angażowali się również wychowawcy ze świetlicy i rodzice dzieci.

– Wolontariusze z banku pojawiali się na Augustiańskiej, począwszy od 18 października. Ich udział sprawił, że koszt całego remontu był niższy, a oni sami mogli w ten sposób pomóc dzieciom – mówi Katarzyna Niedźwiedź, dyrektor Fortis Foundation Polska.

Remont krakowskiej placówki przy Augustiańskiej to element szerszej i stałej już współpracy Fortis Foundation Polska z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci realizowanej w ramach programu Szansa2. We wrześniu w całej Polsce ruszyły projekty (rozgrywki piłkarskie „Futbolowe TorPeDy” i konkurs „Uwolnij potęgę swojej pasji”), które mają pomóc dzieciom z trudnych środowisk rozwinąć zainteresowania i zachęcić do współzawodnictwa.

– Projekty te pozwalają nam dotrzeć do ponad 15 tysięcy dzieci, które codziennie korzystają z pomocy stowarzyszenia oraz przyciągnąć innych, którzy takiej pomocy wciąż potrzebują. Ale nie są to nasze pierwsze wspólne działania. W ramach umowy partnerskiej między Fundacją i Towarzystwem, podopieczni TPD uczestniczyli w akcji wspólnego sadzenia drzew, warsztatach artystycznych czy konkursach plastycznych; fundacja dofinansowuje im także ich wyjazdy wakacyjne – dodaje Katarzyna Niedźwiedź.