Chwilówka z weryfikacją Credit Check

Marek Brocki - .

Firmy pożyczkowe od paru lat starają się wypracować wspólne standardy, a przede wszystkim stworzyć wspólną bazę informacji o pożyczkobiorcach. Credit Check nie jest dokładnie tym, co zamierzali właściciele firm pożyczkowych, ale należąca do marki CRIF usługa teoretycznie obejmuje swoim zasięgiem aż 80% uczestników rynku chwilówek.

Czym jest Credit Check i jak działa?

pożyczka z weryfikacją credit check

Credit Check jest bazą danych osób, które zaciągają pożyczki. Gromadzi informacje na temat pożyczek zaciąganych w parabankach biorących udział w programie i zapewnia dostęp do tych danych firmom, które chcą sprawdzić swoich potencjalnych klientów. Można więc powiedzieć, że jest to zewnętrzna, niezależna od konkretnego parabanku, baza danych klientów.

Każda firma pożyczkowa, która bierze udział w programie Credit Check (a udział nie jest obowiązkowy) może sprawdzić w bazie, czy osoba, która złożyła wniosek o kredyt, już w niej figuruje, a jeśli tak, to kto udzielił pożyczki, czy spłata przebiegała bezproblemowo itd.

Ile pożyczek jest opisanych w Credit Check?

Szczegóły nie zostały ujawnione, natomiast oficjalny komunikat firmy Deltavista, właściciela bazy, mówi o tym, że znajdują się w niej informacje dotyczące prawie dwóch i pół miliona osób z historią kredytową sięgającą 3 lat. Gdyby tak było, to baza pokrywałaby prawie 80% klientów korzystających z usług firm pożyczkowych.

Bazę współtworzy około 10 firm pożyczkowych, należy jednak pamiętać, że większość z nich prowadzi więcej niż jedną usługę. Niektóre prowadzą samodzielnie kilka marek, inne wydzielają spółki zależne, by świadczyć usługi o nieco innym profilu, ale generalnie w Credit Check biorą udział wszyscy wielcy gracze rynku pożyczek online.

Jak Credit Check zmienia rynek pożyczek?

Credit Check ma wbudowane funkcje antyfraudowe, czyli w założeniu pozwala wyeliminować wiele prób wyłudzenia pożyczki. Poza tym pozwala na sprawdzenie dokładniejsze niż w BIK, ponieważ tam trafiają jedynie osoby z zadłużeniem powyżej 60 dni, czyli już w dość zaawansowanej sytuacji.

Czy będzie trudniej o pożyczkę?

Oficjalne dane mówią, że już teraz akceptowany jest jeden na trzy wnioski o pożyczkę. Credit Check na pewno sprawi, że będzie to jeszcze mniej, ale raczej nieznacznie. Odpadną szybciej wnioski naciągane, w których uczestnicy próbują naginać dane lub ukrywać historię. Nie wiadomo, czy będzie to część istotna statystycznie.

Będzie bezpieczniej

Dzięki inicjatywie Deltavista rynek pożyczek może stać się bezpieczniejsze. Wykluczając z rynku osoby, które mają najmniejsze szanse na spłatę kredytów, zmniejsza się ryzyko pętli zadłużenia. To, co wydaje się utrudnieniem, bo wszak to dodatkowy krok dzielący wnioskodawcę od pieniędzy, może ostatecznie okazać się błogosławieństwem, ponieważ może pomóc w ochronie najsłabszych uczestników rynku pożyczek. Teraz tylko trzeba mieć nadzieję, że do Credit Check przystąpią kolejne firmy, aby sieć była jeszcze bardziej wiarygodna.