Chcesz zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Iwona Wasilczuk - .

Zwiększenie zdolności kredytowej to proces, który możemy wykonać samodzielnie, a o którym nie wie wiele osób. Podczas wnioskowania o kredyt bardzo często liczymy jedynie na pozytywną decyzję i nie robimy nic, aby wspomóc ten proces. Istnieje kilka sposobów na to, aby zmienić swoją sytuację finansową świadomie i zaprezentować się w lepszym świetle bankowi podczas składania wniosku o kredyt bądź pożyczkę gotówkową. W tym tekście przedstawiam najpopularniejsze sposoby podnoszenia zdolności kredytowej, które można wykonać samodzielnie i zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu bankowego lub pożyczki.

jak zwiększyć zdolność kredytową

Spłacenie końcówek zobowiązań

Pierwszym sposobem, dzięki któremu możemy zwiększyć swoją zdolność kredytową, jest spłacenie końcówek zobowiązań finansowych. Jest to najlepszy sposób, aby zmniejszyć swoje miesięczne wydatki, które musimy podać we wniosku kredytowym. Im będą one mniejsze, tym wyższa będzie nasza zdolność kredytowa i większe szanse na otrzymanie kredytu z banku lub pożyczki gotówkowej.

Jeśli do końca spłaty długu pozostało nam jedynie kilka rat, warto zamknąć kredyt przed czasem. Możemy na ten cel pożyczyć pieniądze od bliskich czy przeznaczyć środki z własnych oszczędności. Jest to jeden z głównych czynników decydujących o tym, czy i jaką sumę będziemy mogli wziąć w nowym kredycie, dlatego warto zatroszczyć się o ten element. Należy również zadbać o spłacenie wszystkich przeterminowanych rat, oraz uregulować wszelkie opóźnienia wobec banków. Wpisanie nas do bazy jako dłużnik np. z powodu przekroczenia spłaty dwóch rat będzie miało poważne konsekwencje, a sytuacji takiej możemy bardzo prosto uniknąć.

Konsolidacja kredytów i pożyczek

Jeśli spłaciliśmy już i uregulowaliśmy wszystkie możliwe zobowiązana, a w dalszym ciągu pozostaje nam kilka rat do spłaty na wysoką miesięczną sumę, możemy posunąć się do jeszcze jednego rozwiązania. Będzie to konsolidacja kredytów i zobowiązań. Polega ona na tym, iż bierzemy nowy kredyt konsolidacyjny i spłacamy nim wszystkie pozostałe zobowiązania.

Następnie wzięty kredyt konsolidacyjny spłacamy przez dłuższy czas, ale mamy mniejszą miesięczną ratę niż poprzednie wszystkie zobowiązania razem wzięte. Dla banku o wiele bardziej liczy się jakie wydatki miesięcznie mamy, a nie jak długo będziemy je spłacali. Rozwiązanie to posiada jednak pewien minus w postaci dodatkowego oprocentowania. Jeśli jednak zależy nam na nowym kredycie np. gotówkowym, samochodowym czy mieszkaniowym, warto zapłacić dodatkowych kilka procent więcej za konsolidację zobowiązań i znacznie obniżyć miesięczne wydatki np. o 50%. Dzięki konsolidacji zobowiązań będziemy bardziej wiarygodni dla banku, spłacając jeden mniejszy kredyt, niż wiele absorbujących nas zobowiązań.

Ciągłość pracy, zmiana rozliczania wynagrodzenia i umowa o pracę

Ważnymi elementami, które są istotne dla banków podczas wnioskowania o kredyt, są sprawy zawodowe. To one w dużej mierze wpływają na wiarygodność naszej osoby i jej ocenę. Aby zwiększyć swoją zdolność kredytową, warto przed wnioskowaniem o kredyt gotówkowy, samochodowy lub hipoteczny, zatroszczyć się o kilka kwestii z tym związanych.

Z pewnością należy zadbać o ciągłość zatrudnienia. Powinna ona być przynajmniej 6-miesięczna lub roczna. Dla banków ważne jest, jak długo pracujemy w danym miejscu. Jeśli planujemy zmienić zatrudnienie, należy zrobić to odpowiednio wcześnie lub wziąć kredyt będąc jeszcze w starej pracy, gdzie posiadamy nieprzerwany długi staż.

Następnie warto zmienić warunki rozliczania się, aby mieć jak najwyższą stałą podstawę, rezygnując np. z systemu prowizyjnego czy premiowego. Bonusy i prowizje nie są brane przez banki pod uwagę jako stałe wynagrodzenie, gdyż nie są gwarantowane — nawet jeśli są bardzo wysokie. Warto również wynegocjować zmianę warunków umowy, na jakiej pracujemy. Najlepszą jest umowa o pracę na czas nieokreślony, a następnie na czas określony. Niżej w hierarchii znajdują się umowy cywilnoprawne tzw. śmieciowe takie jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło. Są one dla banku mniej wiarygodne niż umowa o pracę, która potwierdza zainteresowanie pracodawcy naszą osobą w dłuższym czasie.

Wybór rat stałych, a nie malejących i wniosek kredytowy

Zwiększenie zdolności kredytowej to także odpowiednie złożenie wniosku kredytowego. Wypełniając poszczególne rubryki np. w systemie elektronicznym czy wraz z doradcą klienta w banku należy pamiętać, by wybrać właściwe opcje. Z pewnością jest to wybór rat stałych, a nie malejących.

Bank analizuje naszą zdolność kredytową, porównując ją z wysokością pierwszej raty nowego kredytu. Rata stała ma średnią wartość przez cały czas trwania kredytu, a rata malejąca ma większe pierwsze raty i niższe końcowe niż średnia. Oznacza to, że wybierając raty stałe, nasze dochody itp. są zestawiane z mniejszym obciążeniem, co jest korzystniejsze. Wypełniając wniosek kredytowy, należy również podać możliwie jak najmniejszą zgodną z prawdą sumę wydatków osobistych, co również wpłynie na zmniejszenie naszych zobowiązań.

Wzięcie kredytu z inną osobą

Pewnego rodzaju pomysłem, który możemy potraktować jako swego rodzaju wybieg finansowy, jest wzięcie kredytu bądź pożyczki wyłącznie na dowód osobisty z drugą osobą. W ten sposób podwajamy naszą zdolność kredytową, a bank mając dwóch gwarantów, od których może ubiegać się zwrotu należności, znacznie chętniej przyzna nam nowy kredyt lub przyzna go na większą sumę. Rozwiązanie to warto rozważyć, jeśli posiadamy zaufanych przyjaciół czy osoby bliskie, które chcą nam pomóc zdobyć finansowanie.

Teoretycznie nie muszą one nic robić i nie ponosić żadnych kosztów, a jedynie figurować w banku jako współkredytobiorcy. Wiele osób nie bierze tego działania pod uwagę, a często będzie ono wyjściem, które pozwoli znacznie o od ręki podnieść naszą zdolność kredytową.

Podczas brania kredytu warto również wybrać bank, który ma najniższe wymagania względem kredytobiorców. Na rynku działa wiele banków i każdy z nich posiada swoje wewnętrzne wymagania. Oznacza to, że mając taką samą zdolność kredytową w jednym banku, kolejny może nam zaproponowana nawet większa kwota kredytu. Zazwyczaj warto rozpocząć poszukiwania od banku, w którym mamy konto osobiste i na które wpływa miesięcznie regularnie pensja. Warto też sprawdzić w naszym dziale kredytów gotówkowych, które banki mają najniższe wymagania i o kredyt lub pożyczkę gotówkową wnioskować właśnie u nich.

Najlepsze konta bankowe i Internetowe

Najlepsze konta - Ranking kont bankowych

konta bankowe

Warto zmienić konto bankowe na lepsze i bezpłatne. Standardem jest już dostęp do konta przez Internet, możliwość zarabiania na wysokooprocentowanych lokatach bankowych oraz możliwość korzystania z linii kredytowej w koncie. Obsługa w 100% on-line - bankomaty za 0 zł, prowadzenie konta 0 zł, karta 0 zł, przelewy 0 zł. Załóż najlepsze konto osobiste! Wybierz konto bankowe w promocji z premią pieniężną. Sprawdź oferty »

Szybkie pożyczki przez Internet

Pożyczki gotówkowe przez Internet

chwilówki online

Pożyczki przez Internet. Pożyczenie dodatkowej gotówki w dzisiejszych czasach nie jest trudnym zadaniem. Firmy pozabankowe oferują nam wręcz błyskawiczną obsługę. Od momentu wypełnienia wniosku do przelania pieniędzy na konto może minąć jedynie kilkanaście minut. Szybko, wygodnie, korzystnie i bez zbędnych formalności. Gdzie warto wziąć pożyczkę online? Sprawdź oferty »

Pożyczki i kredyty pozabankowe online 24h/7

Szybka pożyczka gotówkowa dla każdego 24/7

szybka pożyczka gotówkowa

Szybkie pożyczki online. Popadając w problemy finansowe, bardzo łatwo stracić głowę. Na szczęście ratunkiem w takich sytuacjach może być szybka pożyczka gotówkowa ratalna lub krótkoterminowa z przelewem na konto. Obie te formy mogą skutecznie podreperować nasz domowy budżet. Gdzie, kiedy i jak wziąć pożyczkę, by cieszyć się najlepszymi efektami? O tym piszemy na stronie. Sprawdź oferty »

Kredyty gotówkowe - porównywarka kredytów gotówkowych

Porównanie kredytów gotówkowych

porównywarka kredytów gotówkowych

Porównaj kredyty gotówkowe i wybierz najlepszy, najkorzystniejszy dla siebie kredyt gotówkowy z niską ratą. Kredyt gotówkowy szybko pomoże załatać dziurę w domowym budżecie. Sprawdź, które banki pożyczą Tobie pieniądze na najlepszych warunkach i ile wyniesie miesięczna rata kredytu. Wybierz najlepszy kredyt gotówkowy i zamów go przez Internet. Szybka decyzja kredytowa! Sprawdź ofertę »

Kredyty mieszkaniowe - porównywarka kredytów mieszkaniowych

Porównywarka kredytów mieszkaniowych

kredyty mieszkaniowe

Kredyty hipoteczne. Skorzystaj z najkorzystniejszej oferty kredytu hipotecznego spośród wielu banków i zyskaj bezpłatne wsparcie eksperta w całym procesie. Porównaj kredyty hipoteczne, oblicz ratę kredytu na zakup mieszkania i wybierz najlepszy kredyt hipoteczny z prowizją już od 0%, dzięki któremu zrealizujesz swoje plany mieszkaniowe. Kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym lub zmiennym oraz niską marżą. Sprawdź ofertę »