Banki walczą z długami

Banki walczą z długami. Dziś temat, który dotyczy nas wszystkich - długi. Niespłacone kredyty, niespłacone pożyczki, karty kredytowe - bankom dłużników przybywa. Liczba zadłużonych Polaków mocno rośnie. Banki powiedziały dość i rozpoczęły walkę z dłużnikami. Jednak łatwiej jest powiedzieć "walczymy z długami" niż wykazać się w tej kwestii sukcesami, choćby małymi. Wiele banków na całym świecie walczy z długami. Powodem są nierzetelni klienci oraz zainwestowane miliardy dolarów i euro w obligacje Grecji, Hiszpanii, Irlandii i Portugalii.

Liczba dłużników w Polsce jest gigantyczna i każdego roku do listy dłużników w Polsce dopisywane są kolejne sumy a przy nich nazwiska. Rejestr Dłużników mówi nam wszystko: w Polsce przybywa dłużników. Miliony Polaków ma problemy ze spłatą zaciągniętych kredytów.

W bazach BIK oraz BIG InfoMonitor przybyło niemal 40 tysięcy nierzetelnych dłużników, których zaległości wzrosły o 2,4 mld zł. Ich łączna kwota przekracza już 73 mld zł, a problemy ze spłacaniem w terminie kredytów, pożyczek gotówkowych, zadłużenia na kartach kredytowych, rachunków za media i alimenty oraz czynszu za mieszkanie ma w sumie 2,76 mln Polaków.

Przeciętny dług wynosi już 27,65 tys. zł i jest o 500 zł wyższy niż w ubiegłym roku. Na tle całego kraju najgorzej wypadają mieszkańcy województwa mazowieckiego.– W III kwartale tego roku w bazach BIK oraz BIG InfoMonitor przybyło niemal 33,5 tys. niesolidnych dłużników. Mówimy tu o osobach, które nie są w stanie spłacać bieżących rachunków czy rat pożyczek gotówkowych i kredytów konsumpcyjnych na sumę co najmniej 200 zł wobec jednego dłużnika, gdzie opóźnienia wynoszą co najmniej 30 dni.