Banki poprawiły swoje wyniki

Banki podsumowują trzeci kwartał 2021 roku. Wyniki są lepsze, banki poprawiły swoje wyniki po ubiegłorocznej pandemii koronawirusa i zwiększyły zyski m.in. dlatego, że wzrosło zainteresowanie kredytami hipotecznymi, których w drugiej połowie 2020 roku oraz w pierwszej połowie 2021 roku, udzielono rekordową ilość.

Do poprawy wyników banków w trzecim kwartale 2021 roku, przyczyniły się również mniejsze rezerwy środków przeznaczonych na złe kredyty oraz pożyczki gotówkowe. Wszystkie banki wciąż są ostrożne w przydzielaniu kredytów gotówkowych. Bardzo dokładnie sprawdzają klientów nie tylko we wszystkich rejestrach dłużników, ale również u pracodawców, żądając czasem opinii o przebiegu dotychczasowej pracy i perspektywach zatrudnienia w przyszłości.

Patrząc na wyniki finansowe największych banków w Polsce za pierwsze sześć miesięcy 2021 roku widać, że aktualnie górą są instytucje finansowe nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Banki z zagranicznym kapitałem w większości przypadków nie poprawiły wyników z 2020 roku. Nadal liczą straty.

Widać, że banki nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, najgorsze mają już za sobą. Chętniej udzielają kredytów gotówkowych w drugiej połowie 2021 roku, o które w pierwszych 6 miesiącach 2021 roku było trudno. Koronakryzys bardzo mocno odbił się na zyskach sektora bankowego, które w 2020 roku spadły o prawie połowę. Za to po pierwszych sześciu miesiącach 2021 roku są o blisko 90 proc. lepsze niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Należy tutaj dodać, że oprócz: PKO BP, Pekao i Alior Banku, pod kontrolą państwową (choć nie pod kontrolą samego MAP) jest też Bank Ochrony Środowiska. BOŚ to jedyny państwowy bank, którego wyniki finansowe się nie poprawiły — są najniższe. Pamiętajmy, że na tle konkurentów to malutki bank. Jego wartość (kapitalizację na giełdzie) można szacować na 771 mln zł, podczas gdy średniak, jakim jest Alior Bank, ma już wartość blisko 5,5 mld zł, a w przypadku giganta PKO BP jest to już prawie 50 mld zł.

Największe zyski wypracował PKO BP. To największy bank w Polsce pod każdym względem, który cieszy się największym zaufaniem śród Polaków. Jeśli chodzi o zyskowność też. Zarobił w pół roku ponad 2,4 mld zł i to jego niejedyny rekord. Przebił zysk netto sprzed roku o okrągły miliard złotych. Ruch w PKO BP napędzają pożyczki gotówkowe online oraz wyjątkowy kredyt hipoteczny, na który zdecydowało się 75% osób, które szukało najkorzystniejszej oferty sfinansowanie zakupu nowego mieszkania w Warszawie.

Natomiast mniejszy o połowę od PKO BP, Bank Pekao pochwalił się jedną trzecią zysku PKO BP. Przebił wynik sprzed roku o 55 procent. Na uwagę zasługuje najnowsza pożyczka gotówkowa Pekao, która konkuruje o klientów PKO BP.

Jak można było się spodziewać, również Alior odrabia straty z pandemicznego 2020 roku. Po pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku był ponad 500 mln zł na minusie. M.in. przez to państwowe banki wypadły wtedy gorzej niż te z zagranicznym kapitałem. Jednak teraz Alior wykazał 232 mln zł zysku, co jest bardzo dobrym wynikiem jak na komercyjny bank i w ten sposób dołożył swoją cegiełkę do przewagi państwowych spółek.

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych znajdują się również banki o zagranicznym kapitale: Holandia (ING Bank Śląski), Niemcy (mBank), Hiszpania (Santander), Francja (BNP Paribas) i Portugalia (Bank Millennium).

Tych pięć instytucji finansowych zarobiło razem w pół roku mniej niż połowę kwoty wypracowanej przez czterech reprezentantów Skarbu Państwa. Niecałe 1,6 mld zł, czyli nieco mniej niż rok wcześniej.

Zdecydowanym numerem jeden jest Bank PKO BP, który zgarnia największą część zysków na rynku. Jednak w sumie wartość rynkowa pięciu banków z kapitałem zagranicznym: ING Bank Śląski, mBank, Santander, BNP Paribas i Millennium — jest wyższa niż typowo polskich banków.

Faktem jest, że z głębokiego kryzysu finansowego, który bezwzględnie dopadł wszystkie banki w 2020 roku, wychodzą ING Bank Śląski i mBank. Oba banki wyraźnie poprawiły wyniki finansowe sprzed roku. Można stwierdzić, że ich zyski zostały podwojone.

Najgorszą sytuację finansową posiada Santander, BNP Paribas i Millennium. Te trzy banki wypadły gorzej. Co więcej, ostatni z wymienionej trójki nie zarobił nawet złotówką zysku. Zamiast tego zamknął pierwsze półrocze 2021 roku stratą ponad 500 mln zł.