Auto dla firmy? Najlepiej na kredyt!
Przedsiębiorcy, którym w firmie potrzebny jest samochód, doskonale rozumieją, jak duże znaczenie ma wybór właściwej metody finansowania. Do wyboru jest kilka opcji, natomiast najczęściej wybieraną jest albo kredyt, albo leasing, przy czym mówimy tu o leasingu finansowym, a nie operacyjnym.
Samochód na kredyt © industrieblick - Fotolia
Firmy leasingowe robią wiele, aby przekonać przedsiębiorców, że leasing jest rozwiązaniem prostszym od kredytu, jednak w praktyce bywa z tym różnie. Przede wszystkim musisz sobie uświadomić jedną rzecz: kupując auto na kredyt, możesz od razu odliczyć VAT, natomiast w przypadku leasingu sprawa bywa dużo bardziej skomplikowana – odpisów dokonuje się na zupełnie innych zasadach.
Leasing jest prostszy – czy na pewno?
Wydaje się z początku, że leasing jest prosty, bo to tylko jedna umowa. Tak nie jest – poza umową leasingu trzeba przygotować się na dodatkowe umowy polis ubezpieczeniowych i trzeba liczyć się z tym, że firma leasingowa będzie domagała się ubezpieczenia auta w konkretnym wariancie oferty wybranego przez siebie ubezpieczyciela. To zwykle bardzo drogi układ i nawet możliwość wliczenia ubezpieczeń w koszt nie jest tutaj żadną ulgą.
W przypadku kredytu wprawdzie na początku czeka przedsiębiorcę trochę więcej formalności, ale koniec końców podpisana zostaje podpisana jedna umowa plus ewentualnie polisa i na tym koniec, nie trzeba co miesiąc wypełniać dodatkowych dokumentów, a odsetki od kredytu ujmuje się w kosztach na podstawie samego tylko wyciągu bankowego, który przecież i tak analizowany jest pod kątem dodatkowych opłat czy prowizji.
Kredyt w banku czy w firmie pożyczkowej?
Każdy przedsiębiorca ma kilka rozwiązań. Oczywistą jest rzeczą, że kredyt bankowy jest tańszy od pożyczki na auto w firmie pożyczkowej, natomiast równie jasne, jest, że na kredyt w banku mogą liczyć tylko szybciej rozwijające się firmy o większych dochodach i dość długiej historii. Start-upy raczej nie mogą liczyć na bankowe wsparcie, więc jeśli chodzi o wybór kredytu, to ważniejszym od ceny parametrem jest dostępność.
Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na oferty banków skierowane tylko do wybranych klientów. Banki bowiem od jakiegoś czasu przestały skupiać się na ofertach „dla wszystkich" i oferują przede wszystkim opcję ofert dopasowanych indywidualnie, przygotowanych na podstawie konkretnej historii, co oczywiście nowym firmom w niczym nie pomoże.
Jak wybrać kredyt na samochód?
Przy wyborze kredytu na auto dla firmy, trzeba sprawdzić trzy ważne rzeczy: dostępność wybranego kredytu (pamiętając o tym, że poszczególne banki i firmy pożyczkowe mogą w inny sposób oceniać zdolność kredytową), koszt całkowity kredytu (po samodzielnej analizie umów i regulaminów także pod kątem cross-sellingu) oraz formy zabezpieczenia.
Zobacz: Kto udzieli pożyczki na zakup samochodu?
W tym ostatnim przypadku chodzi przede wszystkim o to, w jakich sytuacjach bank przejmie prawo do wyłącznego dysponowania mieniem, a także o to, w jaki sposób będą rozstrzygane sprawy związane z uruchomieniem zabezpieczenia. W wielu przypadkach leasingu zabezpieczeniem jest najbardziej ryzykowny ze wszystkich weksel in blanco, co powinno zapalić ostrzegawcze światełko, natomiast umowy kredytowe, choć też bywają zabezpieczone w ten sposób, zwykle korzystają z innych sposobów zabezpieczenia ewentualnych roszczeń banku.
Dopełnianie formalności
W przypadku umowy kredytowej zawsze będą potrzebne dane rejestrowe oraz dyspozycyjność odpowiedniej osoby – kogoś, kto jest upoważniony do zawierania umów w imieniu firmy. Ponieważ procedury poszczególnych instytucji są w tym zakresie mocno zróżnicowane, należy upewnić się, jak wygląda procedura udzielenia kredytu samochodowego w danym banku lub firmie pożyczkowej.