Auto dla firmy? Najlepiej na kredyt!

Marek Brocki - .

Przedsiębiorcy, którym w firmie potrzebny jest samochód, doskonale rozumieją, jak duże znaczenie ma wybór właściwej metody finansowania. Do wyboru jest kilka opcji, natomiast najczęściej wybieraną jest albo kredyt, albo leasing, przy czym mówimy tu o leasingu finansowym, a nie operacyjnym.

auto dla firmSamochód na kredyt © industrieblick - Fotolia

Firmy leasingowe robią wiele, aby przekonać przedsiębiorców, że leasing jest rozwiązaniem prostszym od kredytu, jednak w praktyce bywa z tym różnie. Przede wszystkim musisz sobie uświadomić jedną rzecz: kupując auto na kredyt, możesz od razu odliczyć VAT, natomiast w przypadku leasingu sprawa bywa dużo bardziej skomplikowana – odpisów dokonuje się na zupełnie innych zasadach.

Leasing jest prostszy – czy na pewno?

Wydaje się z początku, że leasing jest prosty, bo to tylko jedna umowa. Tak nie jest – poza umową leasingu trzeba przygotować się na dodatkowe umowy polis ubezpieczeniowych i trzeba liczyć się z tym, że firma leasingowa będzie domagała się ubezpieczenia auta w konkretnym wariancie oferty wybranego przez siebie ubezpieczyciela. To zwykle bardzo drogi układ i nawet możliwość wliczenia ubezpieczeń w koszt nie jest tutaj żadną ulgą.

W przypadku kredytu wprawdzie na początku czeka przedsiębiorcę trochę więcej formalności, ale koniec końców podpisana zostaje podpisana jedna umowa plus ewentualnie polisa i na tym koniec, nie trzeba co miesiąc wypełniać dodatkowych dokumentów, a odsetki od kredytu ujmuje się w kosztach na podstawie samego tylko wyciągu bankowego, który przecież i tak analizowany jest pod kątem dodatkowych opłat czy prowizji.

Kredyt w banku czy w firmie pożyczkowej?

Każdy przedsiębiorca ma kilka rozwiązań. Oczywistą jest rzeczą, że kredyt bankowy jest tańszy od pożyczki na auto w firmie pożyczkowej, natomiast równie jasne, jest, że na kredyt w banku mogą liczyć tylko szybciej rozwijające się firmy o większych dochodach i dość długiej historii. Start-upy raczej nie mogą liczyć na bankowe wsparcie, więc jeśli chodzi o wybór kredytu, to ważniejszym od ceny parametrem jest dostępność.

Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na oferty banków skierowane tylko do wybranych klientów. Banki bowiem od jakiegoś czasu przestały skupiać się na ofertach „dla wszystkich" i oferują przede wszystkim opcję ofert dopasowanych indywidualnie, przygotowanych na podstawie konkretnej historii, co oczywiście nowym firmom w niczym nie pomoże.

Jak wybrać kredyt na samochód?

Przy wyborze kredytu na auto dla firmy, trzeba sprawdzić trzy ważne rzeczy: dostępność wybranego kredytu (pamiętając o tym, że poszczególne banki i firmy pożyczkowe mogą w inny sposób oceniać zdolność kredytową), koszt całkowity kredytu (po samodzielnej analizie umów i regulaminów także pod kątem cross-sellingu) oraz formy zabezpieczenia.

Zobacz: Kto udzieli pożyczki na zakup samochodu?

W tym ostatnim przypadku chodzi przede wszystkim o to, w jakich sytuacjach bank przejmie prawo do wyłącznego dysponowania mieniem, a także o to, w jaki sposób będą rozstrzygane sprawy związane z uruchomieniem zabezpieczenia. W wielu przypadkach leasingu zabezpieczeniem jest najbardziej ryzykowny ze wszystkich weksel in blanco, co powinno zapalić ostrzegawcze światełko, natomiast umowy kredytowe, choć też bywają zabezpieczone w ten sposób, zwykle korzystają z innych sposobów zabezpieczenia ewentualnych roszczeń banku.

Dopełnianie formalności

W przypadku umowy kredytowej zawsze będą potrzebne dane rejestrowe oraz dyspozycyjność odpowiedniej osoby – kogoś, kto jest upoważniony do zawierania umów w imieniu firmy. Ponieważ procedury poszczególnych instytucji są w tym zakresie mocno zróżnicowane, należy upewnić się, jak wygląda procedura udzielenia kredytu samochodowego w danym banku lub firmie pożyczkowej.

Najlepsze konta bankowe i Internetowe

Najlepsze konta - Ranking kont bankowych

konta bankowe

Warto zmienić konto bankowe na lepsze i bezpłatne. Standardem jest już dostęp do konta przez Internet, możliwość zarabiania na wysokooprocentowanych lokatach bankowych oraz możliwość korzystania z linii kredytowej w koncie. Obsługa w 100% on-line - bankomaty za 0 zł, prowadzenie konta 0 zł, karta 0 zł, przelewy 0 zł. Załóż najlepsze konto osobiste! Wybierz konto bankowe w promocji z premią pieniężną. Sprawdź oferty »

Szybkie pożyczki przez Internet

Pożyczki gotówkowe przez Internet

chwilówki online

Pożyczki przez Internet. Pożyczenie dodatkowej gotówki w dzisiejszych czasach nie jest trudnym zadaniem. Firmy pozabankowe oferują nam wręcz błyskawiczną obsługę. Od momentu wypełnienia wniosku do przelania pieniędzy na konto może minąć jedynie kilkanaście minut. Szybko, wygodnie, korzystnie i bez zbędnych formalności. Gdzie warto wziąć pożyczkę online? Sprawdź oferty »

Pożyczki i kredyty pozabankowe online 24h/7

Szybka pożyczka gotówkowa dla każdego 24/7

szybka pożyczka gotówkowa

Szybkie pożyczki online. Popadając w problemy finansowe, bardzo łatwo stracić głowę. Na szczęście ratunkiem w takich sytuacjach może być szybka pożyczka gotówkowa ratalna lub krótkoterminowa z przelewem na konto. Obie te formy mogą skutecznie podreperować nasz domowy budżet. Gdzie, kiedy i jak wziąć pożyczkę, by cieszyć się najlepszymi efektami? O tym piszemy na stronie. Sprawdź oferty »

Kredyty gotówkowe - porównywarka kredytów gotówkowych

Porównanie kredytów gotówkowych

porównywarka kredytów gotówkowych

Porównaj kredyty gotówkowe i wybierz najlepszy, najkorzystniejszy dla siebie kredyt gotówkowy z niską ratą. Kredyt gotówkowy szybko pomoże załatać dziurę w domowym budżecie. Sprawdź, które banki pożyczą Tobie pieniądze na najlepszych warunkach i ile wyniesie miesięczna rata kredytu. Wybierz najlepszy kredyt gotówkowy i zamów go przez Internet. Szybka decyzja kredytowa! Sprawdź ofertę »

Kredyty mieszkaniowe - porównywarka kredytów mieszkaniowych

Porównywarka kredytów mieszkaniowych

kredyty mieszkaniowe

Kredyty hipoteczne. Skorzystaj z najkorzystniejszej oferty kredytu hipotecznego spośród wielu banków i zyskaj bezpłatne wsparcie eksperta w całym procesie. Porównaj kredyty hipoteczne, oblicz ratę kredytu na zakup mieszkania i wybierz najlepszy kredyt hipoteczny z prowizją już od 0%, dzięki któremu zrealizujesz swoje plany mieszkaniowe. Kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym lub zmiennym oraz niską marżą. Sprawdź ofertę »